Blogu

Nji vit me nji lule diellit.

Për kë më njeh, e di mirë se sa shumë i dashuroj unë ditëlindjet e përvjetoret në përgjithësi. Se sa shumë emocionohem, si nji fëmijë kur afron data e lindjes së dikujt që e kam fort përzemër, e në këtë rast, të nji diçkaje, nji bote ku kam futur gjithë ndjenjat dhe dashurinë time brenda. Do kisha dashur që këtë shkrim ta kisha postuar dje, megjithatë, përtej dashursë time për ditëlindjet, koha dhe jeta ecin dhe një mijë impenjimet (dhe mosorganizimi im duhet ta pranoj hahah) bënë që të mund… Read More

Si e sheh veten në pasqyrë?

Kam dashur të shkruaj për këtë ca kohë më parë, po ndonjëherë mendimet që ndalen nga koha, nga ngjarjet që ndodhin, njerëzit që ikin a futen në jetën tonë, janë gjëja më e duhur për të ndalur e për të marrë frymë. Është atipike e imja të shkruaj për gjëra që nuk flasin për dashurinë, por unë di se atje jashtë, ka njerëz që ia thonë vetes para pasqyrës, të njejtat fjalë poashtu si unë. Kur ka periudha që ndryshohen, stil jetese që ndryshohet dhe pritshmëritë mbeten vetëm pritshmëri, ajo… Read More

E shpirtin tim, e merr malli.

Ka raste plot kur nata bie dhe ne nuk ndajmë të njejtin shtrat apo të grindemi se kush do mbajë jastëkun më të mirë, ndjej se një copë nga zemra ime, mungon. Më ndodh që pas diteve ku fle dhe zgjohem pranë frymëmarrjes tënde të rregullt dhe syve që puliten si nji fmi, unë s’mundem të fle nëse nuk kam dorën tënde që puth timen e gishtat e tu që kryqëzojnë të mitë për të më thënë se je aty e unë s’duhet më t’i trembem errësirës. Po mua tani… Read More

Te dëti.

Unë shkruaj shpesh për dashurinë, për gjërat që më bëjnë të lumtur, e më së shumti gjërat që më bëjne të lumtur i gjej pranë detit. TE DËTI! Ama asnjeherë nuk kam shkruar për të apo së paku të ndaj me të tjerët këtë dashurinë time kaq të madhe për hapësirat blu, e të shpjegoj se si është e mundur të duash kaq shumë diçka cila njëkohësisht të mpin gjakun prej tmerri. Po unë e kam frikë detin. Kam frikë të lahem vetëm, të notoj vetëm, të hidhem në det… Read More

Çfarë të mbetet përtej dashurisë?!

«Nuk ecet me kujtime, por me ndjesi.», më ka thënë dikush para disa kohësh. Dhe mbase kishte të drejtë. Ndodh që njerëzit, ata të zemrës me të cilët ndan momentet, sektetet, përqafimet, telefonatat e madje dhe trupin, të lëndojnë, e as dashuria e as kujtimet s’mjaftojnë më. Për dreq, sa më shumë rritemi, aq më pak mësojmë, apo na mësojnë ta vendosim dashurinë në vend të parë. Se në fund për çfarë të vlen dashuria?! Për çfarë të vlen në një botë materialiste prej instagrami e momentesh që duken e… Read More

Për superherojntë.

Superherojntë e kanë një emër, dhe unë do vendosja ta quaja “ba”. «O ba dua këtë lodrën.» ; «Ba, mami më tha jo, a mundem?!» ; «Ba eja të të puth pak.» Ti ke qene dashuria ime e parë e përqafimeve dhe shpirtit tënd që ma dhuroje mua kur qaja e llastohesha. E me vitet që kalojnë, ne s’e kuptojmë, unë s’e kuptoja se si telefonat na largojnë prezencat, e unë s’të përqafoj me njësoj. Unë tani mundem babush, e tani edhe lodrat, veshjet e çdo gjë i blej vetë,… Read More

Si mimozat në Shkurt.

Cila stinë t’pëlqen ma fort? Ajo, e mimozave në Shkurt. Si the? mimozave? …në Shkurt?! a s’asht’ stinë pa sens? Po ashtu! Ashtu dhe unë i kam pëlqy stinët pa sens. Ato me mimoza n’Shkurt ato që çelin paprit’ e vijn’ pa pyt’ e m’marrin shpirtin tim që, ka etje për ardhje, …tanden ma shumë. Si mimozat në Shkurt që, vijn’ kur zemra pret me ik ngricat, e me ia shiju Diellit edhe dy rreze ma fort. Si mimozat në Shkurt që, vijn’ paprit’ e t’rrokun, tana pjesët e thame… Read More

Mbi herojntë dhe varret.

Përshëndetje miq të Nji lule diellit. (: Në rubrikën “Çfarë më sugjeron të lexoj”, sot do të flas e më së shumti dua t’ju sugjeroj, një libër që unë zgjedh ta cilësoj si të jashtëzakonshëm. Kush më ka ndjekur në instagramin tim gjatë periudhës së sezonit të provimeve, duhet ta ketë hasur shpesh librin që do të prezantoj tek ju, e mesiguri ka vënë re sa herë ankohesha. Dhe po, dua të jem e sinqertë me ju: në fillim e kam urryer, dhe kjo mbase nga fakti se koha për… Read More

Perëndim pa klishe.

Do doja ta kisha nji perëndim krejt timin e që t’mund ta ndaja vetëm me ty. Po ti e di sa unë e dashuroj detin n’perëndim, apo pastaj kur dritë s’ka, veç yjeve nëse vendosin me dal, apo veç teje që m’sheh me sy t’buzëqeshun, që për dreq a për bekim, s’e di, t’i dashuroj: si ty krejt a si çdo gja tjetër t’qenies tande, madje madje edhe do qeliza t’vdekuna që ti as që i llogarit. Do doja t’kisha nji copë perëndim, vërtet, veç nji copë t’vogël sa për… Read More

Po ty, kush ta prek shpirtin?!

Ma ke prekur shpirtin, më shumë se sa m’i ke prekur buzët apo lëkuren kur trupi im bëhej yti, e unë ndjehesha më e lumtura. Unë ta kam thënë fare pak, shumë më pak se sa heret ku ankohesha se ti nuk më thoje i pari “mirëmëngjes”, por ti më bën më të lumturën në botë. Nëse do zgjedhim t’i kalojmë bashkë të gjitha ditët që na presin, duhet të bëhesh gati për të gjitha ankesat që do të t’i them, e për minutat që vijnë pastaj ku unë ulem,… Read More