Blogu

Histori dashurie…për veten.

Kjo nuk është një histori ndarjeje. Kjo është një histori për dashurinë për veten. Ka disa kohë që mendoj të shkruaj, çfarë të shkruaj, çfarë të postoj në blog, apo nëse dua të postoj në blog. Ka disa kohë që kam menduar të fus një rubrikë të re në blog, pak më personale, me gjëra që i përjetoj unë, po i përjeton dhe ti. Të flas për gjëra që më bëjnë mua të qaj, po për të cilat qan edhe ti gjithashtu. Gjëra që ty të bëjnë të lumtur, po… Read More

Me humbë dashninë e duhur.

«Po mirë, shpresoj që kjo të të bëjë të lumtur!» «Nuk më bën të lumtur jo. Nuk jam i lumtur. Vetëm më i qetë.» Po hajde shpjegoja ti mënyrës se si unë të dua ty, se lumturia dhe qetësia nuk janë derivat i njejtë i asaj që unë dhe ti supozohej të ishim. Hajde shpjegoja ti, tani në mes të natës, vetes time që s’do të më dëgjojë, se për mua lumturia edhe qetësia fshiheshin pas syve e brenda përqafimit tënd. Hajde shpjegoja ti mungesës time mallin që është bërë… Read More

Unë gjysma e vetes sime.

Kur vjen puna në krijimin e një marrëdhënieje të shëndetshme brenda një raporti dashuror, është përherë e vështirë! Sepse për të qenë të sinqertë, të qenit miq dhe të bërit thjesht ca udhëtime e të dalurit në qytet, janë dy gjëra krejt të ndryshme. Unë personalisht, kam ëndërruar gjithmonë që personi që do kem në krah, të jetë pikë së pari, miku im i zemrës, e pastaj njeriu i shpirtit. Dikush me të cilin mund të flas pa frikë, pa droje e pa komplekse, çdo gjë…vërtet ÇDO GJË! Dikush të… Read More

Filmat apo librat?

Mirë, kur vjen puna për të zgjedhur midis këtyre të dyjave, është gjithmonë pak e vështirë. Sot kisha ditën time të pushimit, dhe ashtu pa plan, vendosa të shkoja në kinema për të parë një film që ka dalë së fundmi: “Mary Popins : the return” dhe ndërsa po bëhesha gati për në kinema i thash vetes: “Ok librin që ke nisur, do e lexosh në mbrëmje kur të kthehesh.” Kështu pa e kuptuar isha midis një zgjedhjeje : Librat apo Filmat?! Kur bëhet fjalë për të tilla zgjedhje, është… Read More

Unë ty të kam njohur me sytë e dashurisë.

Unë ty të kam njohur përherë me sytë e dashurisë. Ka një arsye pse është kaq e veshtirë ta nxjerrësh prej zemre, kë vetem pak kohë më parë e quaje “zemër”. Ka një, a njëqind arsye pse dhimbja është më e vogël se sa dashuria, e asnjëherë mjaftueshëm për të nxjerrë prej dashurisë tënde, kë ishte dashuri. E ka ndoshta jo një, as dy e as dyqind a një milion arsye pse unë nuk të nxjerr dot jashtë nga shpirti im. Por netëve para se dhimbjen time ta marrë gjumi,… Read More

Kujtimet e mia mbajnë emrin tënd.

Unë dua t’i rris kujtimet e mia bashkë me ty! Dua të krijojmë gjëra, momente nga ato ku jemi vetëm të lumtur, dhe çdo gjë që shkon përtej gjërave që na e bëjnë zemrën të meket së qeshuri prej lumturie, të qëndojë larg e jashtë nesh! Dua pastaj, edhe të shohim diellin si lind, dhe po, e kam fjalën për zgjimet në orën pesë, apo edhe netët që kalohen pa gjumë, po poshtë yjeve dhe ne bëjmë dashuri me shpirtrat bashkë, edhe flasim pastaj për të gjitha: për qiellin, për… Read More

Përtej magjisë së një feste.

Unë kam qenë lloji i njeriut që i dashuronte Krishtlindjet dhe filloja duke menduar për festat, që në fund të Shtatorit. Më emocionin dritat, ngjyrat, dhuratat dhe njerëzit që bëheshin më të mirë e më të ndjeshëm. Me kohën pastaj, Krishtlindjet nuk ishin më vetëm një festë dhe mundësia për të marrë më shumë dhurata, por ishin një ndjenjë, njerëz të bashkuar, dora mbi dorë dhe shumë dashuri. Mendoj se kjo është ajo që njerëzit harrojnë kur bëhet fjalë për raportet që jetohen çdo ditë, e jo vetëm në Krishtlindje:… Read More

E ardhmja nis duke protestuar.

«Ça po ndodh në rrugët e një Shqipërie të vogël?» «Po ndodh që studentëve u ka ardhur shpirti në majë të hundës, dhe po dalin të protestojnë!» U mendova pak para se të shkruaja diçka rreth gjithë kësaj çfarë po ndodh në shumë qytete të Shqipërisë. Rrugët e bllokuara dhe një rini e bashkuar duke ulëritur të drejtat e tyre, flet shumë më shumë nga çdo shkrim në blog, nga çdo artikull, nga çdo opinion. Megjithatë, si një studente e sapo diplomuar pak muaj më parë, ndjeva se nuk mund… Read More

LETRA NO. 1 – THANKMAS 2018

I shtrenjti im, i ftohti ka filluar të futet brenda qelizave të çdo njeriu. Po të shkruaj ty një letër pasi gërmat janë më të vlera se sa fjalët që mund të thuhen…ikin e harrohen. I shtrenjti im, dritat kanë kapluar të gjithë vendin kanë filluar të ndizen nga çdo njeri sikur të jenë shpresa e tyre e vetme që t’u japi shkëndijën e parë të lumturisë. Po ndezin të gjithë dritat sikur të mos mjaftojnë dhimbjet që kanë të gjithë në zemër, prap guxojnë e guxojnë t’i japin vetes… Read More

Let the THANKMAS begin. ✨ | 2018 edition. 🎄✨❤️

Hey hey! 💗✨ Jemi zyrtarisht në Dhjetor, që do të thotë se jemi zyrtarisht në THANKMAS! 🤩🌲❄️ Kur bëhet fjalë për Krishtlindjet dhe festat e fundvitit bashkë me dritat në qytet, ndizet edhe llambushka ime inteligjente për t’u bërë njeri pak më i mirë. 🤓🙈 Sikurse edhe vjet, edhe këtë Dhjetor do e risjellim Thankmas-in në blog: «To THANK for ChristMAS!» ❤️ Për ata që janë të rinj, THANKMAS është një seri postimesh pērgjatë muajit Dhjetor në blog. Secili nga ju mund të dërgojë letrën e tij të falenderimeve, dëshirave,… Read More